הרצל 159 תל אביב
טל': 4553*, 03-5136500
עמותה רשומה מס' 580000156
 
line
 
 
En | Ru
   
 

עיזרו לנו לעזור להם

   
חדשות נוספות
 

שר החינוך נפתלי בנט מבקר באגוד ...  
מועדון צב"ח חוגג שלוש שנים: שר החינוך נפתלי בנט הגיע לביקור באגוד   

שר החינוך נפתלי בנט מבקר באגודה
 
 

חוק וסדר  
שיתוף פעולה מיוחד: צוערי קצונה ממשטרת ישראל עוברים השתלמות באגודה   

חוק וסדר
 
 

לנצח נא-הב  
כדי להנציח את הקשר המיוחד שנוצר בין חיות מחמד לבעליהן, המעצבת דיו   

לנצח נא-הב
 
 

מלכודת מוות  
גורת חתולים שנלכדה במלכודת דבק מתאוששת במרפאת האגודה. אנו קוראים   

מלכודת מוות
 
 

השיקום של בלאקי  
סוף טוב: לאחר שנפגעה מרכב ונמצאה פצועה לצד כביש שש, הכלבה בלאקי ע   

השיקום של בלאקי
 

קחו אותי הביתה

 

הזדמנות שנייה לחיים טובים  
צפו בכתבה הסוקרת את ההיסטוריה של האגודה ופעילותה למען בעלי החיים,   

הזדמנות שנייה לחיים טובים
 
 

ביקור המבקר  
מבקר המדינה וצוות משרדו ביקרו באגודה, ערכו סיור בבית המחסה, ופגשו   

ביקור המבקר
 
 

פסח באגודה: סדנאות הווטרינר הצ ...  
פעילות מעשית לילדים, הכוללת מפגש עם בעלי חיים, היכרות עם תפקיד הו   

פסח באגודה: סדנאות הווטרינר הצעיר
 
 

גם הם זקוקים למזון!  
קמפיין גיוס תרומות למען בעלי החיים החוסים באגודה. התרומה שלכם היא   

גם הם זקוקים למזון!
 
 

הנס שלהם  
כל אחד הוא אור קטן: סיפוריהם של שמונה בעלי חיים אשר הכניסו המון א   

הנס שלהם
 
 

חורף חם  
עזרו לבעלי החיים להעביר את החורף הקר בחמימות ובנעימים   

חורף חם
 


line

מדריך למאמצים חתול 
חדשות

תנו לחיות למות בסבל?


 
שחרור כלבים מסורסים לרחוב והפקרתם בסביבה מלאת סכנות, כפי שמבקשת לעשות עמותת "תנו לחיות לחיות", הנו בבחינת ניסוי מסוכן וחסר אחריות, שתוצאותיו עלולות להיות הרות אסון לכלבים, לסביבה ולאדם

  |  פורסם: 04/04/2017

תנו לחיות למות בסבל?

תודעה: במציאות שבה כלבים חסרי בית ישוטטו בהמוניהם ברחובות הערים ובשטחים פתוחים, ימחקו במהירות עשייה והישגים של שנים בתחום רווחת בעלי החיים. הודות לפעילות ארגוני בעלי החיים בעשורים האחרונים, עלתה מודעות הציבור לחשיבות העיקור והסירוס ולאופן שבו יש להתייחס לבעלי החיים. לכך מצטרפים חוקים שונים, כגון החובה ללכת ברחוב עם כלב קשור ברצועה, תשלום אגרה שנתית גבוהה יותר עבור כלב שאינו מסורס/מעוקר, והצעת חוק לפיה ארגונים, הסגרים וכלביות ימסרו לאימוץ כלבים וחתולים רק לאחר שעברו ניתוח סירוס או עיקור (שני האחרונים ביוזמת האגודה). באופן מצער ותמוה, ארגונים שונים מוסרים כיום לאימוץ כלבים וחתולים לא מסורסים/מעוקרים.

ביצוע התוכנית המוצעת תיתן לציבור לגיטימציה לזרוק ברחוב כלבים מבויתים ושגרים של גורים שיגדילו באופן עקבי את אוכלוסיית הכלבים המשוטטים, להסיר אחריות ולהתייחס אליהם בהתאם, כחלק בלתי נפרד מהסביבה. כפי שתוכניות עיקור/סירוס חתולים חסרי בית והחזרתם למקומם לא פתרה את בעיית התרבות היתר של החתולים והטיפול בהם בעת הצורך, יישום התוכנית יוסיף לרחובות גם כלבים ובעיות נוספות שייגרמו מכך. בנוסף, היותם מעוקרים ומסורסים (במקרה הטוב) לא תעזור להם במצבי המצוקה להם יהיו חשופים. כך תחזור ישראל 50 שנים לאחור, כשרחובותיה יהיו מלאים בכלבים ובחתולים משוטטים, אשר אולי יקבלו מזון מבני האדם אך לא יקבלו טיפול מתאים בעת הצורך. כפי שכולנו יודעים, בסופו של דבר הנטל ייפול על העמותות והארגונים, שגם כעת אינם מסוגלים להתמודד עם העומס.

בעולם: בעיית התרבות היתר של כלבים וחתולים משותפת למדינות רבות בעולם. ברומניה, שבה עשרות אלפי כלבים משוטטים ברחובות, דווח כי בשנת 2013 למעלה מ-10,000 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי בעקבות נשיכת כלב וילד בן 4 ננשך למוות. מקרה דומה שיתרחש בישראל, חלילה, יטרוף את הקלפים ויהפוך את הכלבים למטרה לפגיעה בידי אנשים. התוכנית המוצעת, בהשראת ארגון Humane Society International, שיישם פרויקטים דומים במדינות עולם שלישי, יציב את ישראל בשורה אחת עם מדינות אלה. אנו סבורים כי עלינו לשאת עיניים לאופן שבו מדינות מערביות ונאורות מטפלות בנושא זה, תוך הסתכלות רחבה על כל ההשלכות הפוטנציאליות שביישום התוכנית וגילוי אחריות כלפי מינים שונים של בעלי חיים וכלפי בני האדם.

הפתרון: שחרור כלבים מסורסים/מעוקרים לרחוב והפקרתם בסביבה מלאת סכנות הנו בבחינת ניסוי מסוכן וחסר אחריות שתוצאותיו עלולות להיות הרות אסון לכלבים עצמם, לסביבה ולאדם. כאמור, תהליכים ארוכי שנים המלווים בחקיקה מתאימה הביאו להעלאת מודעות הציבור לנושא העיקור והסירוס והקטינו באופן עקבי את ההתרבות הבלתי מבוקרת של כלבים וחתולים. לכן יש להמשיך ולפעול בכמה זירות במקביל, תוך שילוב ידיים בין הגורמים הממשלתיים והרשותיים, ארגוני בעלי החיים וגורמי האכיפה ותוך שימוש בתקציבים ריאליים. בין היתר יש לפעול להעברת החוק שיחייב ארגונים למסור לאימוץ בעלי חיים מעוקרים/מסורסים, להסדרת מעמדם של בתי הגידול, לאיסור ומתן קנסות מרתיעים לאנשים פרטיים שמרביעים כלבים וחתולים ומוכרים/מוסרים גורים - כל אלה במקביל לתהליכי אכיפה ופיקוח אפקטיביים. בנוסף, יש לייעל את המערכת במאגר הארצי לרישום כלבים, לתת תקצוב משמעותי לסבסוד ניתוחי עיקור וסירוס, להשקיע בצורה מאסיבית בתוכניות לחינוך להומאניות, לעודד אימוץ בעלי חיים בצורה אחראית, ולהדק את הפיקוח על המחלקות הווטרינריות ברשויות המקומיות, תוך הקצאת משאבים למכלאות מודרניות וללכידת בעלי חיים נטושים שיובאו למקלטים השונים.

 

בימים אלה מבקשת עמותת "תנו לחיות לחיות" לקדם פרויקט שיגזור על הכלבים הנטושים בארץ חיי סבל ומוות בייסורים, מתוך אמונה כי עיקור/סירוס כלבים ושחרורם לרחוב יצמצמו כביכול את ההתרבות הבלתי מבוקרת ואת המתות הכלבים בישראל. מניסיון רב שנים של ארגונים לרווחת בעלי חיים בעולם ושל אגודת צער בעלי חיים בישראל, תוכנית כזו תנציח את סבלם של כלבים חסרי בית ותגרום לאסון בעל השלכות דרמטיות על הסביבה ועל האדם.

כל מי שרווחת בעלי חיים נוגעת ללבו יודע שהרחוב הוא אינו סביבה מתאימה לחתולים ולכלבים, שהנם בעלי חיים מבויתים שצריכים לגדול בבית עם בעלים שיספקו את כל צרכיהם. מדי יום מוזעקים ארגוני בעלי החיים בישראל לעזרתם של כלבים וחתולים שנקלעו למצבי מצוקה להם הם חשופים - תאונות, חולי, רעב, התעללויות, מלכודות, הרעלות והרשימה עוד ארוכה וכואבת.

אקולוגיה: כלבים נטושים, בעיקר באזורים פתוחים, מתקבצים ללהקות, הופכים לכלבי בר טורפים ודומיננטיים בסביבתם וברוב המקרים אינם ניתנים לאימוץ. הם הורגים בעלי חיים בטבע ועלולים לפגוע בצורה בלתי הפיכה במערכת האקולוגית. עדויות מצביעות כי כבר כעת כלבים אלה תוקפים בני אדם והורגים חיות מחמד ביתיות ובעלי חיים במשקים.

בריאות הציבור: מדי שנה אנו מדווחים על מספר אירועי הכלבת המתגלים בישראל ועל החשש מפני הפצת מחלות. מעת לעת אזורים שונים במדינת ישראל מוכרזים כנגועים בכלבת והשארת יונקים בשטחי הפקר עלולה להמיט קטסטרופה נוספת ולגרום להשמדת בעלי חיים רבים. חיסון כלבת לכל הכלבים המשוטטים מדי שנה ומעקב תמידי אחריהם אינם ישימים מאחר והם דורשים היערכות מתאימה, הכוללת כוח אדם מקצועי, מערכת ייחודית ותקציבים אדירים, שבהם ניתן יהיה להשתמש בדרכים אחרות. לא ברור מי יעקוב אחר הכלבים וידאג לחסנם מדי שנה ומי יטפל בגורים שיוולדוובכלבים שייפצעו בעקבות קרבות על מזון ונקבות או יזדקקו לטיפול רפואי מסיבות אחרות. בנוסף קיים החשש מתקיפות ומנשיכות של עוברי אורח על ידי כלבים משוטטים.

.. 
 
כל הזכויות שמורות © 2009